دوره‌ آموزش AngularJS

0003 Learn Angularjs Course Beginner

مختصری راجع به دوره‌ آموزش AngularJS

دوره‌ آموزش AngularJS دوره‌ای برای آشنایی با فریمورک AngularJS از سطح مبتدی تا متوسط است. در طی دوره‌ آموزش AngularJS از ساده‌ترین مفاهیم این فریمورک شروع خواهیم کرد و گام به گام با ویژگی‌ها، امکانات و نکات تولید برنامه‌ی تک صفحه‌ای (SPA – Single Page Application) با الگوی MVC آشنا خواهیم شد.

برنامه‌ی تک صفحه‌ای (SPA) چیست؟

برنامه‌ی تک صفحه‌ای که از این به بعد به آن SPA می‌گوییم، برنامه‌ی تحت وب است که کاربر برای استفاده‌ از آن نیازی به رفت و آمد میان صفحات مختلف ندارد. یعنی با یکبار بارگذاری صفحه، کلیه‌ی درخواست‌های کاربر در همان صفحه بدون هیچگونه رفرش صفحه انجام می‌شود. بهترین نمونه‌های اینگونه از برنامه‌ها را می‌توان سرویس ایمیل Gmail و Outlook شمرد.

الگوی MVC چیست؟

MVC مخفف سه کلمه Model (مدل ) و View(نمایشگر) و controller( کنترلگر) است. هدف از این الگو در برنامه‌نویسی جداسازی بخش منطق برنامه از بخش نمایش برنامه هست. این جداسازی مزایای بسیاری برای پروژه‌های نیمه‌بزرگ و بزرگ برنامه‌نویسی به ارمغان میاورد که سختی اولیه‌ی آشنایی و برنامه‌نویسی در چارچوب این الگو را کاملا توجیه می‌نماید.

سرفصل‌های دوره‌ آموزش AngularJS

برای دوره‌ آموزش AngularJS سرفصل‌هایی مطابق فهرست زیر در نظر گرفته شده. اما امکان تغییر این فهرست و کم یا زیاد شدن سرفصلی وجود دارد.

 1. معرفی (Introduction)
  1. معرفی AngularJS
  2. AngularJS چیست؟
  3. راهکار کاملی برای اپلیکیشن سمت-کاربر
  4. AngularJS برای کدام اپلیکیشن‌ها مفید است؟
  5. تفکر به سبک AngualarJS
  6. درباره دوره آموزش AngularJS
 2. مبانی (Basics)
  1. عبارات Expressions
  2. رهنمود‌ها Directives
  3. حوزه‌ها Scopes
 3. کنترل‌گرها (کنترلر Controller)
  1. رهنمود ng-controller
  2. ایجاد مدل
  3. کنترل‌گر بعنوان نام‌خاصیت (Controller as propertyName)
  4. تزریق وابستگی‌ Dependency Injection
  5. شیء $scope
  6. مدل-نمایش-کنترل‌گر Model-View-Controller
  7. قابلیت‌ها
  8. Callbacks
 4. حوزهها (اسکوپ Scope)
 5. مجموعه‌‌ها ( کالکشن‌ Collection)
 6. ماژول‌ها (Module)
 7. Dependency Injection
 8. سرویس‌ها (Service)
 9. فیلتر‌ها (Filter)
 10. دایرکتیو‌ها (Directive)
 11. حوزه‌های دایرکتیو (Directive Scope)
 12. مسیر‌یابی (Routing)
 13. HTTP
 14. بخش پایانی

سخن پایانی

پس از انجام چندین پروژه‌ی مختلف با فریمورک AngularJS و با توجه به اینکه منبع مناسبی به زبان پارسی برای آموزش این فریمورک بسیار محبوب و قدرتمند جاوااسکریپت وجود نداشت، تصمیم گرفتم تا تجربیاتم را در طی این مدت استفاده از این فریمورک در قالب دوره‌ آموزش AngularJS به رایگان در اختیار برنامه‌نویسان و علاقه‌مندان پارسی زبان قرار بدهم. همچنین در نظر دارم، در پایان دوره‌ آموزش AngularJS کلیه‌ی مباحث این دوره‌ را بصورت کاملتر در قالب دوره‌ ویدیویی آموزش AngularJS منتشر کنم. در نتیجه اعلام نظرات شما دوستان درباره‌ی هر بخش این دوره در کاملتر شدن دوره و در نهایت دوره‌ی ویدیویی تاثیر گذار خواهد بود.

لینک‌ها